W ramach informowania o projekcie RIGRID przygotowano kilka komunikatów prasowych, opublikowano wiele artykułów sponsorowanych. Rozpropagowano także broszurę informacyjną o projekcie oraz ulotkę w języku polskim i litewskim.
Poza tym efekty działań zaprezentowano podczas spotkania podsumowującego projekt oraz konferencji prasowej. Zaprezentowano wystawę, która przybliża ideę i działania podjęte w ramach projektu. Dodatkowo w urzędzie gminy zainstalowano tablicę na której m.in. wyświetlają się informacje dotyczące projektu.
Przygotowano też film prezentujący działanie demonstratora i jego wykorzystanie na przykładzie gminy Puńsk.
W artykułach podkreślano przede wszystkim korzyści dla gminy Puńsk, wynikające z przeprowadzania projektu RIGRID. Przypominamy najważniejsze z nich.
Korzyści dla lokalnej społeczności i potencjalnych inwestorów
Opracowane w projekcie RIGRID narzędzia do wprowadzania rozwiązań typu Smart Grid na obszarach wiejskich będą miały bezpośrednie przełożenie zarówno na cele biznesowe przyszłych inwestorów, jak i korzyści ze strony gminy i jej mieszkańców. Pozwolą planować rozmieszczenie nowych instalacji OZE, uwzględniając trzy kluczowe aspekty: techniczny, ekonomiczny i społeczny.
Dzięki interaktywnemu narzędziu do planowania inteligentnych sieci elektroenergetycznych możliwe będzie wcześniejsze, testowe sprawdzenie różnych kontekstów budowy nowej instalacji PV czy elektrowni wiatrowej w określonym miejscu. Pozwoli ono zbadać, czy proponowana infrastruktura energetyczna będzie zapewniać niezawodną i ciągłą dostawę energii odbiorcom, a także w jaki sposób „wpisze się” w konkretną lokalizację i otoczenie. Ma to duże znaczenie przy konsultacjach z lokalną społecznością. Da również odpowiedź, jaka wielkość i moc magazynu energii czy instalacji OZE będzie uzasadniona technicznie i ekonomicznie, a także jakie efekty może przynieść taka inwestycja.
Aspekt techniczny:
Aspekt ekonomiczny:
Aspekt społeczny:
ZOBACZ FILM O PROJEKCIE RIGRID: